Bu RoMEO yeşil bir dergidir
2020, Cilt 10, Sayı 1, Sayfa(lar)
[ PDF ] [ Editöre E-Posta ]
EDİTÖR’DEN
Şükrü Oğuz ÖZDAMAR
Giriş
Değerli Akademisyenler,

Yükseköğretim ve Bilim Dergisi, Nisan 2020 sayısı ile yayın hayatının 10. yılına başlamaktadır. Bu sayıda biri derleme ve 19’u araştırma makalesi olmak üzere 20 makale ile karşınızdayız. Bu sayıyı sunarken, ilk sayısından beri editörü olduğum dergimizde Nisan 2011’den itibaren geçen dokuz yıl içinde yaşadığımız bazı gelişmeleri kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum.

Editörlüğüm döneminde Yükseköğretim ve Bilim Dergisi’nin öngörülen baskı tarihlerine titizlikle uyulan ve dört ayda bir/yılda üç kez yayımlanan düzenli sayılarında, bugüne kadar 112 derleme, 267 araştırma ve iki editöre mektup olmak üzere 381 makale yayımlanmıştır. 2012 yılında da 11 derleme makalesinin yer aldığı “Türkiye’de Yükseköğretimin Yeniden Yapılandırılması” konulu bir ek sayı çıkarılmıştır.

Diğer hedeflerimiz yanında, dergimizin tanınırlığını ve anlaşılırlığını artıracağına inandığımızdan, İngilizce yazılmış nitelikli ve farklı ülke adresli makaleleri de yayımlamaya özen gösterdiğimizi ve öncelik tanıdığımızı vurgulamak isterim.

Yükseköğretim ve Bilim Dergisi; Mart 2020 itibariyle EuroPub Database, Humanities Index, OAJI, DOAJ, Index Copernicus, EBSCO (Education Source), DRJI, Zentralinstitut für Kunstgeschichte, WorldCat, TÜBİTAK-ULAKBİM, Google Akademik, Türk Eğitim İndeksi, Akademia Sosyal Bilimler İndeksi (ASOS Index) ve Sosyal Bilimler Atıf Dizini (SOBİAD) tarafından dizinlenmektedir. Science Citation Index veri tabanına yaptığımız başvurunun da sonucunu beklemekteyiz.

Dergimizin yayımlanmasında ve bu düzeye gelmesinde emeği geçenlere, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa ÇUFALI’ya, önceki Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut ÖZER’e, derginin tasarımında birlikte çalıştığımız Prof. Dr. Hasan GERÇEK, Prof. Dr. Burak BAHADIR, Prof. Dr. Özlem KORAY ve Doç. Dr. Yavuz SAKA’ya; yardımcı editör Doç. Dr. Zehra Safi ÖZ’e ve diğer yardımcı editörlere, uluslararası editörler kuruluna, istatistik danışmanlarına, danışma kurulu üyelerine ve yazarlara, makalelerin redaksiyonunda çeşitli dönemlerde birlikte çalıştığımız Öğr. Gör. Ayşe AYANOĞLU, Öğr. Gör. Yasemin AŞCI, Öğr. Gör. Özlem BAHADIR, Okutman Merve DEMİR, Prof. Dr. Banu DOĞAN GÜN, Doç. Dr. Şule ERGÖL, Öğr. Gör. Kumru ERYILMAZ, Mustafa İNAN, Öğr. Gör. Hayri KAPSUK, Doç. Dr. Güven MENGÜ, Dr. Öğretim Üyesi Müge SEVAL, Öğr. Gör. Behice Ceyda SONGÜL ve Öğr. Gör. Burcu TÜRKMEN’e; Üniversitemiz Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ve çalışanlarına; Pleksus firmasından Aylin GÖKDUMAN, Canan AKKOÇ ve Çiğdem ERATAK’a; Buluş Tasarım ve Matbaacılık yayınevi müdürü Can KANGAL’a, grafik tasarımcıları Betül KARTAL ve Kaan KÖKSAL’a içtenlikle teşekkür ederim.

Zamanının geldiğini düşünerek editörlük görevimden ayrılıyorum. Yöneticilerimizin ve ileride görev alacak editör arkadaşlarımın katkıları ile Yükseköğretim ve Bilim Dergisi’nin daha da güçleneceğine inanıyorum.

Esenlik dileklerimle,

Prof. Dr. Şükrü Oğuz ÖZDAMAR
Editör

  • Başa Dön
  • Giriş
  • [ Başa Dön ] [ PDF ] [ Editöre E-Posta ]
    Şu ana kadar web sayfamız 45961558 defa ziyaret edilmiştir.